The meter needle knitting
Merenje broja petlji može da bude vrlo naporan posao. Utvrđivanje prave mere najjednostavnije je izmeriti meračem igala za pletenje. Često, navedena preporučena mera istaknuta je i na samom klupku. U narednom postu biće prikazan izgled rada na debljim iglama 10mm dok je navedena preporučena mera 7mm. Za postizanje takvog oblika potrebno je malo iskustva, kao i poznavanje prediva koje koristite o Vuni, dok o drugim mešavinama i materijalima biće više reči u narednim postovima.
Izbor prediva, debljina igle, kao i željeni model čine nerazdvojivu celinu. Ukoliko ste početnik koristite preporučenu debljinu igala koja je navedena na predivu. Igle možete pronaći u oznakama od 2mm pa čak do 17mm. U Beogradu najveću debljinu igala sam pronašla od 10mm, po ceni od 250 dinara. Ukoliko pronađete deblje slobodno javite.Sve igle su bile obeležene te za njih nije potreban merač.
U nekim zemljama merači za igle mogu da budu istaknuti u inch-ima. A modeli u čarobnim oblicima ovčica. Oznake sa rupicama predstavljaju meru debljine igle za pletenje, usklađivanje sa izabranim predivom je uslov. Merenje broja petlji možete da merite i samim brojanjem broja petlji (kod jednostavnih radova-primer šal-uobičajeno je 15 petlji.) ili merenjem meračem željene dužine rada.
Ukoliko posedujete igle na kojima nema oznake, potrebno je da kroz rupicu provučete iglu i utvrdite pravu debljinu igle za rad. Za pletenje takođe važi pravilo da rad može da uspe samo ako se odabrani materijal obrađuje pravim alatom-iglama za pletenje. O tome moći ćete da čitate više u narednom postu, dok ranije tekstove možete pronaći hronološki u Arhiva.
Neodoljivi merač ovčica takođe može da posluži za namotavanje prediva.
Ili čak kao neodljivi ukras na novogodišnjoj jelci :)
Spremni ste za izbor igala za pletenje.
No comments:
Post a Comment